hero image

Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym

2020.09.11

Autor:

Aktualności

W niedzielę 13 września 2020 r. na PGE Narodowy w Warszawie odbędzie się druga edycja charytatywnego happeningu biegowego “Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym”. Bieg ten jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Daj Siebie Innym i Fundacji Action-Life i ma na celu zwrócenie uwagi na znaczącą rolę oddawania krwi i szpiku we współczesnym świecie.

Krwi nie da się wyprodukować, a jedyną możliwością jej pozyskania jest oddawanie krwi przez zdrowego człowieka dla chorego. Każda rejestracja w systemie dawców szpiku daje natomiast większą szansę pomocy pacjentowi potrzebującymu przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. Celem biegu i osób w nim uczestniczących jest uświadomienie, jak proste, a zarazem przyjemne może być pomaganie innym. Naszą główną ideą jest promowanie honorowego krwiodawstwa i oddawania szpiku. Świadomość społeczeństwa na ten temat jest niestety ciągle bardzo niska, dlatego tak bardzo zależy nam na jak największym dotarciu do osób, które dawcami mogą być. – powiedział Janusz Bukowski, prezes Stowarzyszenia „Dać Siebie Innym” oraz pomysłodawca inicjatywy „Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym”.

Bieg odbywa się w formie happeningu nastawionego na promocję szczytnego celu, którym jest zachęcenie ludzi do oddawania krwi i szpiku. W zamyśle nie chodzi o jak najwyższy wynik sportowy, rywalizację czy nagrody. Każdy biorący w nim udział biegacz sam decyduje, jaki dystans ostatecznie przebiegnie. Może to być od 1. do 5. kilometrów co odpowiada analogicznej liczbie okrążeń wokół PGE Narodowego. To już druga edycja biegu, który w 2019 roku został wybrany imprezą roku Miasta St. Warszawy.

Nam jako organizatorom nie chodzi o rywalizację, osiągnięcie życiówki, podium czy nagrodę. Poprzez happening biegowy chcemy zwrócić uwagę na poważny problem jakim są braki w bankach krwi i trudność w znalezieniu dawców szpiku. Zostanie krwiodawcą czy rejestracja w systemie dawców szpiku jest niewielkim wysiłkiem, ale może nieść za sobą olbrzymią pomoc innym – mówi Jakub Piotr Nowak, prezes Fundacji Action Life.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, liczba biegnących została w tym roku ograniczona do 250 osób, startujących w dwóch turach: po 150 i 100 osób. Zapisy rozpoczną się 3 września 2020 roku o godzinie 12:00 na stronie wydarzania. Każdy biegnący otrzyma pamiątkowy medal, numer startowy oraz maseczkę. Dodatkowo uczestnicy, którzy w dniach 1-13 września oddadzą krew lub płytki krwi, a następnie okażą zaświadczenie w biurze zawodów otrzymają pamiątkową koszulkę!


Powiązane Aktualności

Aktualności

Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym imprezą roku M. St. Warszawy!

2024.02.12

Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym zostało wybrane imprezą roku Miasto Stołeczne Warszawa 2023 Dziękujemy za to…

Przeczytaj artykuł

Aktualności

Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym nominowany do imprezy roku 2023 M. St. Warszawy!

2024.01.05

V Edycja biegu charytatywnego Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym została nominowana do imprezy roku M. St.…

Przeczytaj artykuł